1) Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde www.cengizbisiklet.com’a iade başvurusunda bulunarak aşağıdaki koşullar dahilinde başvurunuz kabul edildikten sonra iade edebilirsiniz. Ürün iadesi için anlaşmalı olduğumuz kargo ile gönderim yaparsanız ve aşağıda belirtilen koşullar uygunsa herhangi bir “kargo bedeli” ödemezsiniz. Aksi durumlarda iade kabul edilirse kargo ücretini ödemeniz gerekmektedir. Anlaşmalı kargo haricinde farklı bir kargo şirketiyle karşı ödemeli olarak gönderilen paketler teslim alınmamaktadır. Sipariş gönderiminde ücretsiz kargo indiriminden faydanılmışsa, iade durumunda ilgili kargo bedeli alıcıdan tahsil edilecektir. Kargo ücreti ödenmeden iade kabul edilmeyecektir. Anlaşmalı kargo haricindeki kargo şirketiyle gönderilerin kargo ücretleri tüketiciye aittir. Ürünü kesinlikle “Faturasıyla” veya “İade Faturasıyla” ve “İade Formu” ile beraber gönderiniz, aksi durumda iade kabul edilmeyecektir.


2) İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.


3) Cayma hakkı kullanılamayacak ürünler şunlardır:

• Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler,

• Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler,

• Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler. (Sipariş üzerine üretilen ahşap ürünler, sünger oyun grupları, salıncak, karanlık oda donanımı gibi ürünler bu kapsamdadır.)

• Basılı ürünler (Kitap, vb)

Mesafeli Satış Yönetmeliğine göre tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. (Sünger, mobilya ve kumaş ürünler gibi sipariş üzerine üretilen ürünlerin teslim süresi 5 ile 7 iş günü arasında olarak ürün sayfalarında belirtilmiştir. Bu ürünler sipariş üzerine üretildikleri için iade alınamamaktadır. Sipariş üzerine ilgili atölyelerde üretimi yaptırılan ahşap ürünler, sünger oyun grupları, salıncak, özel eğitim ürünleri, karanlık oda donanımı gibi ürünler bu kapsamdadır.)

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.


4) Elektronik ürünlerin ‘Cayma Hakkı’ dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.


5) Satın alınan Puzzle/Yapboz gibi açıldıktan sonra iadesi anında sonradan eksik parça tespiti yapılması mümkün olmayan ürünlerin poşeti açıldığında, tekrar satılabilir özelliğini kaybedecektir ve 2. el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında “ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması” gerekmektedir. Bu nedenle de poşeti açılmış Puzzle/Yapboz oyunları cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.


6) Satın alınan vakumlu ambalajla paketlenmiş ambalajının kesilerek ve/veya yırtılarak açılması durumunda ürünün orijinal kutusuna zarar verilmiş olması sebebi ile, 2. el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında “ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması” gerekmektedir. Bu nedenle de vakumlu ambalajla paketlenmiş ambalajının kesilerek ve/veya yırtılarak açılan ürünler cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.


7) Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

• Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan (Dudak düdüğü , chewy tubes , terapi fırçası, bebek beslenme vb., özel eğitim oyuncakları, bebeklere yönelik oyuncak) ürünler  iade alınamamaktadır.

• Kitap, DVD, VCD, CD ve kasetler

Yapacağınız iade yukarıdaki tüm koşullara uygun ise iade işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.